Podujatie


PIATOK  18. 8. 2023    16:00  
Oddelenie pre deti a mládež Podhora 33. Prosíme, rezervujte si miesto.

Prihláste svojich -násťročných na stretnutie s autorkami komiksov. Súčasťou podujatia bude tvorivá hodina, na ktorej si vytvoríme vlastnú komiksovú stránku. 
Odporúčaný vek  13 až 15 rokov.


Sestry Zuzana a Ivana Jančové  vytvárajú komiksy o slovenských superhrdinoch, aby mladým otvárali vážne témy. Cez komiksové stránky vzdelávajú o ekológii, diskriminácii, ale aj jedinečnosti každého z nás. Motivujú k športovému fair play správaniu, či občianskej zodpovednosti a slobode rozhodovania. 

Zuzana kreslí a Ivana  píše. Ich superhrdinovia čelia reálnym problémom, s ktorými sa mládež vie stotožniť. Sesterské duo zatiaľ vytvorilo komiksy: 
Peter: Skúška,  Artúr – Čierny Peter, s postavou  Petra a Šprta. 
Ekologický ladený je komiks Eco&Tank. 
Pre žiakov štvrtého ročníka základných škôl sestry vytvorili komiks, ktorý je súčasťou školskej Čítanky.
Komiks Čiernovlasý princ otvárajúci tému diskriminácie bol vydaný s podporou Ministerstva kultúry.
Demo a Diana sa venuje slobodnej voľbe čiže demokracii a vznikol pred voľbami.
V komikse Extraliga sa čitatelia zoznámia s princípmi fair play v športe i živote.
Najnovší komiks Demo a Diana: Voľba je tvoja 2 sa bude venovať demokracii a finančným problémom.

Mladé autorky vyrástli na fantasy, sci fi a seriáloch o superhrdinoch a ich obľúbencom je jednoznačne Batman:-) V posledných mesiacoch majú dievčatá turné po slovenských školách a knižniciach, aby rozširovali povedomie o komiksoch a zároveň vedú praktické hodiny tvorby komiksov. Jednu takú môžete zažiť aj u nás v knižnici, príďte si to vyskúšať. Tešíme sa na vás!

Zuzana: Miluje superhrdinov a to nielen srdcom, ale aj mysľou. Kresliť sa začala učiť hlavne vďaka YouTube. Nechodila na žiadnu umeleckú školu, učila sa sama, pretože ju to bavilo. Začiatky boli dosť kruté a často čelila kritike. Kritika ju však posunula ďalej a maľovala čím ďalej, tým viac. Dnes je sama sebe jedinou kritičkou. Vo voľnom čase maľuje obrazy.
Ivana: Miluje superhrdinov. Komiksy, seriály a filmy o nich sú jej najväčšou inšpiráciou. Láska k nim ju priviedla k písaniu komiksov, ktoré sa stali súčasťou jej života. Baví ju písať aj poviedky, ktoré jej pomáhajú dostať z hlavy všetky nekonečné a zvláštne myšlienky. Vo voľnom čase píše krimi, fantasy a apokalyptické poviedky. Aktuálne pracuje na vlastnej knihe.
 

 

Zdroje:
www.sestryjancove.skwww.mykysuce.sme.sk/c/23193924/superhrdinovia-celia-rovnakym-problemom-…

Podujatie v rámci projektu Múzovanie II... z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. 
Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle a sociálnej sieti, účasťou na podujatí súhlasíte s ich zverejnením. Vaše údaje o rezervácii budú po realizácii podujatia vymazané, v zmysle pravidiel GDPR podľa nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679  a zákona č. 18/2018 Z.z.

 

Rezervácie

Piatok 18. aug 2023, 16:00

Prihlasovanie na túto udalosť je ukončené.