Podujatie

 

PONDELOK  17. 7. 2023    17:00  
átrium Knižnej záhrady na prízemí Podhora 33, prosíme, rezervujte si miesto 

Čo obnáša integrácia do inej kultúry a ako prebieha napríklad  výchova detí v  multikultúrnej rodine? Rozhovory o tom, aké sú životné začiatky v inej krajine, prinesieme pri čítaní so Slovenkou žijúcou v Paríži Máriou Danthine-Dopjerovou.  Kto pozná Máriin fb profil, vie, že sa v ňom so svojimi priateľmi delí nielen o momenty z každodenného života v romantickom meste na Seine, ale aj o zaujímavé cestovateľské črty po rôznych regiónoch Francúzska a Európy. Spôsoby cestovania môžu byť pre každého jednotlivca odlišné. Každý z nás vníma a hľadá pri cestovaní niečo iné: originálne stavby, malebné zákutia či tradičné múzeá, dobré jedlo v reštauráciách, adrenalínové zážitky alebo tiché pláže.
Cestovateľským zážitkom môže byť i prečítaná dobrá kniha... Mária je vášnivá čitateľka, jej najaktuálnejšie literárne tipy nám prinesie so sebou do našej knižnej záhrady.

Mária Danthine-Dopjerová je rodáčka z Piešťan, už 25 rokov žije vo Francúzsku. Študovala prekladateľstvo z angličtiny a ruštiny, vo voľnom čase jej však pod kožu vliezla šarmantná francúzština a postupne aj celé Francúzsko. Pracuje v nadnárodnej poisťovnícko-maklérskej spoločnosti a popritom sa venuje písaniu. Pri čítaní z jej textov prežijete reálne poznávacie a zábavné momenty ale zároveň sa stretnete i s lingvistickým pohľadom na jazyk prostredníctvom ukážok z nevšedných frazeologických spojení. Je autorkou viacerých titulov:


Francúzsko krížom-krážom (Slovart, 2020) 
Parížske momenty (Slovenský spisovateľ, 2016) 
Paríž moja láska, môj život (Remedium, 2010) 
Paríž môj druhý domov (Slovenský spisovateľ, 2016) 
Anglické idiómy pod lupou ((Remedium, 2002) 
Francúzske idiómy pod lupou (Remedium, 2006

 

 

Podujatie v rámci projektu Múzovanie II... z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. 
Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle a sociálnej sieti, účasťou na podujatí súhlasíte s ich zverejnením. Vaše údaje o rezervácii budú po realizácii podujatia vymazané, v zmysle pravidiel GDPR podľa nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679  a zákona č. 18/2018 Z.z.

 

Rezervácie

Pondelok 17. júl 2023, 17:00

Prihlasovanie na túto udalosť je ukončené.