"V roku 1871 uskutočnil Béla Majláth v jaskyni pod Mníchom, ležiacej za humnami obce Lisková, prvý speleoarcheologický výskum v uhorskej časti monarchie. Jeho výsledkom bol objav podozrivo vyzerajúcej ľudskej lebky mohutnejšieho vzhľadu, kamenné nástroje, ľudské a zvieracie kosti a údajné zuby z mamuta.ález okamžite vyvolal obrovský záujem, pretože dovtedy sa také staré pozostatky človeka nenašli v žiadnej jaskyni v Uhorsku. Preto bol v roku 1874 poverený realizáciou revízneho výzkumu mladý geológ Lajos Lóczy, neskôr jeden z najvýznamnejších maďarských geografov a cestovateľov. Jeho závery priniesli dôležité poznatky o existencii osídlenia z viacerých pravekých aj historických fáz."
Anotácia knihy Mystérium Liskovskej jaskyne
Mestská knižnica Ružomberok pozýva
RENDEZVOUS POD SCHODMI (46)
dňa 21. 4. 2022 (štvrtok) o 15.30 hod.
Podhora 33, odd. beletrie
Hostia večera:
Víťazoslav Struhár
historik archeológ, spisovateľ, redaktor, vydavateľ, publicista a vysokoškolský pedagóg.
Počas stretnutia uvedieme titul Mystérium Liskovskej jaskyne, ktorý vydala ArcheologiaSK.sk
Simona Sliacka
archeologička - Liptovské múzeum v Ružomberku
PhDr. Víťazoslav Struhár, historik archeológ, spisovateľ, redaktor, vydavateľ, publicista a vysokoškolský pedagóg.
Iniciátor archeoparku Liptovia a festivalu včasného stredoveku Utgard v Partizánskej Ľupči. Po dvoch pandemických rokoch sa podujatie opäť uskutoční 2. júla v archeoparku Liptovia.
Spolu s kolektívom je autorom výnimočnej publikácie Mystérium liskovskej jaskyne, vydanej v roku 2021 projektom ArcheológiaSK.sk, ktorej je konateľom.
ArcheologiaSK.sk zastrešujúci webový portál, publikovanie článkov a prác z oblasti archeológie, taktiež vydávajúci špecializovaný časopis. Cieľom je zatraktívniť tento vedný odbor širokej verejnosti, od študentov cez učiteľov, vedeckých pracovníkov až po amatérskych nadšencov a každého, koho téma archeológie zaujíma.
Publikácia Mystérium Liskovskej jaskyne, na ktorej pracoval tím popredných odborníkov, je písaná pútavým investigatívnym štýlom, pridržiava sa však dôsledne vedeckých faktov a dostupných prameňov. Okrem materiálovej časti sa dotýka aj rôznych legiend spojenej s touto jaskyňou aj vrchom Mních, podľa ktorých tu údajne mal stať aj templársky kláštor. Kniha sa však dotýka aj mnohých ďalších otázok liptovskej prehistórie, čím sa stáva dôležitým prameňom k dejinám nielen tohto regiónu.
Mgr. Simona Sliacka - absolventka UK Bratislava, obor archeológia - história. Jej odborná práca pozostáva z tvorby zbierok, odborného spracúvania a vedeckého zhodnocovania, ale i z procesu sprístupňovania múzejných zbierok, metodiky lektorovania a zabezpečovania návštevníckej prevádzky.
Už od rok u 2001 sa venuje prednáškam z dejín a histórie, najmä v rámci série prednášok Liptovského múzea Príbeh nášho múzea. Je úspešnou riešiteľkou projektov zaoberajúcich sa osídlením Havránka, a projektov obrazov osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú, vďaka ktorým sa podarilo v Liptovskom múzeu vybudovať úplne novú expozíciu archeológie. Zaoberá sa tiež organizovaním a prezentáciou tzv. živej archeológie počas podujatí pre verejnosť. Spolupracuje so základnými školami na prezentovaní regionálnej archeológie a histórie.
Jej záľuba v riešení záhad a organizovaní sa úspešne pretavila do práce muzeálneho archeológa. Identifikácia starých zbierok, hľadanie pôvodu zbierkových predmetov, archeologický výskum a v neposlednom rade práca s verejnosťou pri lektorskej i odbornej činnosti ju podľa jej vlastných slov každodenne motivujú a posúvajú vpred. Zdroje:
Spolok slovenských spisovateľov Žilina
Anotácia knihy Mystérium Liskovskej jaskyne
Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.