Pozvánka na koncert pri príležitosti osláv 100 rokov Mestskej knižnice Ružomberok
Knižnica nie je len o knihách; je o ľuďoch a komunite, ktorú spája láska k poznaniu a kultúre. Mestská knižnica Ružomberok tento rok oslavuje úctyhodných 100 rokov a my by sme radi toto významné jubileum oslávili spolu s vami.
Pripravili sme pre vás výnimočný koncert Simony Hulejovej a Ľubomíra Gašpara, ktorí vám prinesú neopakovateľný hudobný zážitok na pomedzí folklóru, jazzu a world music.
Kedy: 4. decembra 2024 o 18:00
Kde: Synagóga, Panská ul., Ružomberok
Vstup: Voľný (do naplnenia kapacity)
Príďte si vychutnať krásu hudby a staňte sa súčasťou osláv storočnice našej knižnice. Tešíme sa na vás!
Účinkujúci:
Simona Hulejová
Etablovaná slovenská speváčka a skladateľka, ktorá vyrastala v srdci Liptova a od útleho detstva sa venovala slovenskému folklóru. Je vnučkou známej folklórnej speváčky Anny Hulejovej, s ktorou začínala na pódiách veľkých festivalov. Je laureátkou mnohých súťaží (Cena Janky Guzovej, Slávik Slovenska…) Od detstva je sólistkou Orchestra ľudových nástrojov, kde interpretovala ľudové piesne z regiónu Liptov. Ako sólistka sa zúčastnila mnohých veľkých festivalov - Východná, Grape, Uprising, Viva Musica, Pohoda.Vyštudovala jazzový spev a hudbu na VOŠ Konzervatória Jaroslava Ježka v Prahe. Spolupracuje s poprednými jazzovými hudobníkmi na slovenskej i českej scéne i zahraničnej scéne, je súčasťou worldmusicového projektu Stromoradie, na čele s fenomenálnymi muzikantami ako Stanislav Palúch, Peter Korman a Marcel Commendant, s ktorými bude vydávať album. So Samuelom Hošekom nahrala duet All the way na jazzový album Peace, kde spolupracovala so špičkou jazzovej slovenskej scény, akou je Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák, či brazílsky bubeník Matheus Jardim. Je súčasťou sextetu skvelého jazzového trubkára Oskara Töröka, s ktorým nahrala album; jeho krst prebehol na najprestížnejšom festivale v Izraeli Jerusalem Jazz festival. Na festivale Viva Musica odspievala svoju pieseň Holúbky v jedinečnom aranžmáne so svetoznámym izraelským kontrabasistom Adamom Ben Ezrom, spolu s vynikajúcim cimbalistom Ľubomírom Gašparom. Prvýkrát sa objavila aj v roli vokalistky pre Katarziu, s ktorou odohrá tohtoročné turné a v projekte Peter Lipa and symphony. Otvárala Bratislavské jazzové dni ako hosť kapely Hipzz a Jarné jazzové dni so svojím projektom Baron Haze, kde boli vybraní ako suport band pre legendárneho amerického jazzového basistu Victora Wootena and The Wooten Brothers. Predstavila sa v priamom prenose pre RTVS na odovzdávaní národných filmových cien Slnko v sieti, so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, pod vedením Michaely Rózsa Ružičkovej. V roku 2025 ju čaká spolupráca s Českým národným symfonickým orchestrom, ktorý sa pýši ocenením Grammy. V súčasnosti sa venuje autorskej tvorbe vo svojom projekte Baron Haze, s ktorým nahrala live session v štúdiu Svárov. Vystúpili na viacerých hudobných podujatiach v Česku a na Slovensku, napríklad Mikulášsky jazzový festival, pražský Mladí ladí jazz alebo festival Citysounds v Bratislave, Orava jazz festival. V roku 2025 plánujú vydať debutový album.
Ľubomír Gašpar
Rodák z Banskej Bystrice, pochádza z významnej rómskej hudobníckej rodiny Detvy a okolia. Študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Venuje sa tradičnej cimbalovej maďarskej rómskej hudbe a jazzu. Už počas štúdia začal s prvými jazzovými experimentmi, so svojimi spolužiakmi založil formáciu Dulcimer Free v zložení cimbal, kontrabas a bicie. Venuje sa aj štýlom etno a world music, teda hudbe mnohých národov, v roku 2008 bol jedným zo zakladateľov zoskupenia Bohemiens. Vďaka inému nástrojovému zloženiu ako v štandardnej cimbalovej hudbe sa začal obmieňať aj Ľubomírov štýl hrania a v jeho aranžmánoch sa začali objavovať aj vplyvy jazzu. Začiatkom roka 2016 rozbehol hudobný projekt Ľubomír Gašpar Cimbal Project, spolu so svojimi priateľmi a zároveň významnými osobnosťami mladej jazzovej generácie - Jakub Tököly, Peter Korman a a Kristián Kuruc a spolu sa stali víťazmi českej súťaže Jazz Fruit – 2016, v rovnakom roku získal Cenu za inštrumentálny výkon a zaujímavé spracovanie folklóru a Cenu SOZA za pôvodnú autorskú skladbu "Yiddish Wedding" v rámci súťaže Nové tváre slovenského jazzu.