ŽENY RUŽOMBERKA

 

Prechádzka časom  s Alenou Sabuchovou, z cyklu STRECHY RUŽOMBERKA    
Kurátorský text: Alena Sabuchová  
Miesto: ulica Podhora  

dsc_0345_2

Kvitnúca jar praje starým, častokrát zabudnutým príbehom, a radi by sme si ich pripomenuli. Tentoraz sa budeme venovať príbehom známych či menej známych žien – obyvateliek nášho mesta. Aké bolo byť manželkou a matkou, a zároveň pôsobiť v emancipačnom hnutí? Kto musel prebrať rodinný podnik, ak sa muž nevrátil z vojny, a mohli ste sa na začiatku 20. storočia stať profesionálnou herečkou?  

V cykle Strechy Ružomberka sa tak opäť chceme preniesť do starých čias, uvedomujúc si, že aj my prežívame obdobie, ktoré sa zapíše do histórie. Reálne životné príbehy pre vás spracovala autorka cyklu, pochádzajúca z Ružomberka, Alena Sabuchová. Nie je ťažké predstaviť si starý Ružomberok, veď budova našej knižnice bola postavená v časoch končiacej monarchie - v roku 1903. V tomto období niektoré z ružomberských dám zažívali prvé lásky, sobášili sa, či prežívali svoje trápenia. Ich osudov sa priamo dotkli viaceré svetové udalosti. Boli aktívne v národno - kultúrnej oblasti, charite, dobrovoľníctve, vzdelávali sa. Tvorili a spoluvytvárali národné povedomie. Nechceme ich idealizovať, len ponúknuť možnosť pootočiť sa späť v čase, zamyslieť sa a nájsť povzbudenie v ich životoch. Čo žena, to príbeh...

Sprevádzať vás bude scenáristka a spisovateľka Alena Sabuchová.
Účasť na podujatí je bezplatná, prosíme len o záväznú rezerváciu. Vychádzka bude trvať približne hodinu a bude prebiehať v exteriéri.  Prosíme, dodržte epidemiologické opatrenia, odstupy, majte počas prechádzky založený respirátor, nepodávajte si ruky. Informujte nás, pokiaľ by sa po uskutočnení podujatia u vás prejavili príznaky akútneho ochorenia. Vašu mailovú adresu budeme v zmysle aktuálnych opatrení uchovávať po dobu 14 dní od uskutočnenia podujatia. 


Bibliografický leták nájdete TU  

Zábery z našej galérie z výstavy Ženy Ružomberka
Viac o ružomberských strechách  
Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.   

Plagát  
Vyhláška ÚVZSR č. 208 z 14.5.2021

Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.   

Alena SABUCHOVÁ (* 1989, Ružomberok)
autorka a scenáristka s intenzívnym vzťahom k literárnym príbehom a výtvarnému umeniu. Absolventka ružomberského Gymnázia sv. Andreja, študovala filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Podieľa sa scenáristicky na viacerých televíznych projektoch, externe pracuje ako galeristka a tiež spolupracuje s rádiom Devín.  Žije v Bratislave.   


Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:30 - 17:00
Prestávka 11:30 - 12:30
Free WiFi