Žena vo fotografii

ELENA KLIMEŠOVÁ - biela pani s fotoaparátom  

Výstava fotografií je sprístupnená od 4.11. do 29.11. 2019 vo vestibule a átriu knižnice 
v rámci otváracích hodín. 
Vernisáž výstavy: štvrtok, 7. 11. 2019 o 18.00 hod.  

Elenu KLIMEŠOVÚ si pamätám ako ženu v bielom. Mala som 14 rokov, keď sme sa nasťahovali do Ružomberka z Oravy. Všetci umelci vtedy chodili odetí v čiernom, len ona bola v mojich očiach neznámou ženou v bielom - vždy vystupujúca z červenej Škody 110R pred Liptovským múzeom. Ostatné ženy nosili kabelky, ona tašku na fotoaparáty. Nechcela totiž pútať fotografickou taškou, aby ľudia nevedeli, že v nej nosí drahé fotoaparáty. 
Elena Klimešová sa narodila v Ružomberku v roku 1949. Jej rodičia vlastnili elektroobchod, ktorý im štát v minulosti znárodnil. V obchode predávali gramofóny a rádiá. 
Vyštudovala fotografiu v Poprade. Od roku 1971 – 2011 pôsobila ako muzeálna fotografka v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Fotila na analógových fotoaparátoch Flexaret 6, Zenit a Pentagon 6. V múzeu mala k práci dostupný fotoaparát Mamiu 6x7- sama fotografie spracovávala vo fotokomore. Fotografický materiál si kupovala u Jozefa Šprinára v miestnej  predajni Fotokino. Fotografovať začala vďaka otcovi - naučil ju zákonitosti fotografie. František Šlachta, miestny ružomberský fotograf neskôr nahovoril jej otca, aby poslal Elenu študovať fotografiu. Ako muzeálna fotografka fotila všetko: od komunistických zasadaní na Mestskom úrade, po muzeálne predmety ako meče, odznaky či známky. Zhotovovala fotografie každému muzeálnemu predmetu/artefaktu. Zaznamenala aj výskumné procesy PhDr. Václava Hanuliaka na hrade Liptov či archeologický výskum na Liptovskej Mare s archeológom PhDr. Karolom Pietom. Fotila módne prehliadky usporadúvané Závodom Vladimíra Iľjiča Lenina, fotila vernisáže, pohreby aj oslavy 1. Mája. Všetky slávnosti sú archivované v Liptovskom múzeu, no nie sú k dispozícii bežnému návštevníkovi. Kvôli tomu sa nedá ponoriť do jej výnimočnej tvorby. Ostáva v  “meste ruží” naďalej nepovšimnutá - aj napriek tomu, že ako jediná oficiálna žena - fotografka fotila Revolučnýrok 1989. Fotila z každej strany: Od “Legerských vily”, v centre mesta, na Bernolákovej ulici až po Rybárpole. Táto žena je v mojich očiach záhadná a preto jej venujem pozornosť.

Text: Zuzana Hrušková 
https://fotobezka.sk/

https://fotobezka.sk/noviny-newsletter/zena-vo-fotografii-elena-klimesova 

Výstava so sprievodným katalógom vznikla vďaka finančnej podpore Mesta Ružomberok
v rámci mesiaca fotografie v novembri 2019. 

 

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:00 - 17:00
Free WiFi