ŠEPTUCHY

snmka.[1]

Alena SABUCHOVÁ
(* 1989, Ružomberok)
- autorka a scenáristka s intenzívnym vzťahom k príbehom, výtvarnému umeniu a dobrému jedlu. Za všetkým z vymenovaného je ochotná dlho kráčať, niekedy aj bežať:). Absolventka ružomberského Gymnázia sv. Andreja, študovala filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Podieľa sa scenáristicky na viacerých televíznych projektoch, externe pracuje tiež v rádiu Devín. 
Žije v Bratislave.   

Za svoj literárny debut Zadné izby (AMMA 2016) získala Cenu Ivana Kraska aj Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca. Zadné izby predstavujú deväť tematicky prepojených príbehov, v ktorých nie vždy ide len o lásku a vzťahy. Nájdeme v nich ženu v rôznych podobách – promiskuitnú, v domácnosti, na dôchodku. Autorka so svojským humorom a nadhľadom reflektuje svet aj ľudí okolo seba. 

Jej v poradí druhá kniha  s názvom Šeptuchy (Artforum 2019) je umeleckým spracovaním s dokumentárnymi prvkami. Vďaka nej si nesmierne obľúbila Podlasie – kraj na pomedzí Bieloruska, Litvy a Poľska, ktorý by nikto nevymyslel. Texty sú poetické - vyvolávajú silnú vizualizáciu a doslova prenášajú do podlaskej krajiny a zároveň silne realistické - pri opise života ľudí v tejto oblasti. 

Alenka má rada jeseň a páčia sa jej ľudia, čo majú príbeh a sú ochotní venovať ho v akejkoľvek forme. O jej silnej láske k príbehom ste sa mohli presvedčiť na vlastné oči aj uši, keď nás v decembri 2019 previedla starým Ružomberkom. Vďaka rozprávaniu oživila príbehy rodín a domov na uliciach Podhora a Mostová. Dúfajme, že vychádzka z cyklu Strechy Ružomberka nebola posledná.

Stretnutie s Alenou Sabuchovou moderuje Zuzana HRUŠKOVÁ.

štvrtok 5. marca 2020, odd. beletrie,  17:00 

Viac sa o Šeptuchách môžete dozvedieť tu:
https://www.litcentrum.sk/recenzia/cakanie-na-neprekrocenie-hranic 
https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/septuchy-z-podlasia-krajiny-carov-a-mociarov/

 

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.
Na tomto verejnom podujatí sú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách. 

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:00 - 17:00
Free WiFi