KVÁSKOVANIE


plagtik_obr.

Recept na KVÁSKOVÝ CHLEBÍK  od Petry Mihokovej: 


Tento postup sa mi osvedčil, ale možno si nájdete iný, pre vás lepší :-) 

Kvások skladujem v chladničke (mám ho v 8 dcl fľaši - od olív). Večer predtým, ako idem piecť chlebík, ho vyberiem a doplním múku a vlažnú vodu tak, aby kvásku bolo do 1/2 fľaše. Samozrejme, kvások dobre premiešam. Potom ho dám na teplé miesto (mimo prievan) a prikryjem kuchynskou utierkou. Do rána mi kvások narastie tak, že zaplní celú fľašu.

Pečenie chleba - postup: 
   

Z kvásku si ráno odoberiem 5 - 6 lyžíc na ďalší kvások - zoberiem si čistý pohár, dám tam kvások (väčšinou to vychádza tak, že je to cca 2 cm od dna), uzavriem viečkom, aby nemal vzduch a vložím do chladničky. Alebo nechám tých 5 - 6 lyžíc na spodku pôvodnej fľaše. Ale občas treba fľaše vymeniť a držať kvások v čistom.
Kvások si odvážim - väčšinou mávam 300 - 350 g kvásku. Vážim ho už v miske, v ktorej ho idem zmiesiť s ostatnými surovinami. Múky (ja robím z ražnej alebo špaldovej) dám približne 2x toľko ako je kvásku. Čiže keď je kvásku napríklad 300g, múky bude 600g. Do toho dám soľ a rascu - podľa potreby a oka. Alebo rôzne semienka, bylinky, kto ako chce a má rád... Okrem toho si ešte odložím múku na miesenie.
 
Vo veľkej  miske zmiešam napríklad 300g kvásku, 600g múky, soľ, rascu a vodu. Dávam tiež vlažnú vodu. Vody podľa oka - aby bolo cesto skôr hustejšie ako redšie (palacinkové je riedke, skôr ako na pizzu). Všetko spolu miešam cca 5 - 6 minút, potom cesto nechám oddychovať na 15 - 20 minút. Je to dôležité, pretože potom sa s cestou lepšie pracuje, prebieha autolýza a už nie je také lepivé.

Po oddychu si cesto prenesiem na dosku, kde už mám pripravenú odloženú múku a začínam miesiť. Miesim dovtedy, kým sa cesto úplne prestane lepiť. Pri ražnej múke je to pomerne rýchlo, pretože tá sa ani veľmi dlho nemá miesiť, aby potom chlebík nebol ešte hutnejší. Potom celé cesto dám do tvaru gule, pomúkujem a vložím do ošatky, alebo ja si ho dávam už do jánskej misky, v ktorej budem chlebík piecť. V tom prípade cesto vytvarujem do tvaru aký má jánska miska. Predtým ju samozrejme vymastím - najlepšie obyčajným maslom alebo maslom Ghee (prepražené maslo). Na nete píšu, že pečú v pekáčoch - ja pečiem v jánskej miske, kto si ako zvykne....
Keď dám cesto do jánskej misky, neprikrývam ho, len vložím do studenej rúry, aby nemalo prievan a tam si pobudne tak dlho, kým nezdvojnásobí svoj objem (niekedy je to aj 12 hodín). Dôležité je urobiť test: prstom vyskúšať, či je cesto už správne nakysnuté. Keď do cesta ďobnem, ak sa vracia rýchlo, ešte treba aby kyslo, ak sa vráti do pôvodného tvaru za cca 2-3 sekundy, je už dobre vykysnuté a ak sa nevráti a ostane tam po ďobnutí dierka, tak je prekysnuté. Na nete píšu, že potom je dobré cesto vybrať a opäť premiesiť, aby začalo znovu kysnúť, ale na druhej strane, mnohým to veru už nepomôže. Takže najlepšie si to odsledovať, pretože je to veľmi individuálne – od ročného obdobia, teploty v byte/dome...

Po vykysnutí  si predhrejem rúru (pečiem v elektrickej rúre) na maximum - cca 20-30 minút. Ak cesto kyslo v ošatke alebo niekde inde, má sa najprv nádoba, v ktorej idem chlebík piecť, vyhriať na pár minút, potom sa do nej vloží chlebík a pečie. Ja to tak niekedy robím, ale ak mi chlebík kysne už v tej nádobe v ktorej pečiem, tak rovno ju dám do predhriatej rúry. Najprv pečiem cca 10 minút na cca 250 °C (a prikrývam ho vrchnákom) a potom ešte cca 40-50 na cca 200° C. Toto sú len orientačné hodnoty, je potrebné si to vyskúšať, každá rúra je iná.
Chlebík je upečený vtedy keď ho vyberieš a poklepkáš na spodnej strane, tak má mať dutý zvuk. Potom ho vyberieš, vrch potrieš vodou a vložíš do utierky. Nechať vychladnúť až do ďalšieho rána, určite nejesť, lebo on ešte stále pracuje a že keby sa hneď začal jesť, tak človeka naduje - je to proste živý chlebík.
DOBRÚ CHUŤ!!!!

Prípadné otázky zodpoviem na čísle:
0910 123 407
alebo na email: petramihok@gmail.com
Kto sa rozhodne, že chce takýto živý chlebík piecť a kvások nemá, rada sa oň podelím

Petra MIHOKOVÁ, (* 1976 rod. Bednáriková, Ružomberok)

sama o sebe hovorí:  "Už v detstve som si vysnívala, že budem chrániť prírodu, brala som to (a stále beriem) nie ako prácu, ale ako celoživotné poslanie. Tento svoj sen som si naplnila štúdiom na Fakulte ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzite vo Zvolene.  
Počas svojho pracovného života som síce prešla viacerými zamestnaniami, ale počas materskej dovolenky som začala písať projekty zamerané na ochranu prírody a environmentálnu výchovu. Táto záľuba ma natoľko uchvátila, že som sa tomu začala venovať profesionálne, postupne som si založila vlastné Občianske združenie SLNKOTVOR a projektom (písaniu, manažovaniu a realizácii) sa venujem už cca 11 rokov.

Naše OZ pôsobí hlavne v mojej rodnej dedine Lúčky, ale niektoré projekty zastrešujú celý okres Ružomberok. Posledné roky, nakoľko manžel je včelár, sa spoločne venujeme hlavne osvete včiel, robíme v lete zážitkové včelie exkurzie, máme vybudovaný včelí náučný chodník, nacvičené divadlo o živote včiel (aj vo forme DVD). Venujeme sa aj permakultúrnemu pestovaniu plodín, zaujímame sa o tému rodové statky a ako byť sebestačný :-)

S týmito témami veľmi úzko súvisí oblasť zdravých potravín a zdravého stravovania, a tak som začala pred 5 rokmi kváskovať. Zistila som, že je to niečo, čo ma baví a robí mi radosť, preto organizujem kurzy kváskovania, aby mohli aj iní znovu objaviť tajomstvo zdravia našich predkov a pochopili dôležitosť návratu kváskovania do našich rodín."

Viac o OZ SLNKOTVOR sa dozviete tu:  www.slnkotvor.sk

 

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. 
Na tomto verejnom podujatí sú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách. 

 

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:00 - 17:00
Free WiFi