BAVLNÁRE 2.0

Milí Ružomberčania a Ružomberčanky, pamätníčky a pamätníci,

mnohí nám dáte určite za pravdu, že s históriou mesta aj životov jeho obyvateľov naprieč mnohými generáciami (nielen) v Ružomberku sú späté známe Bavlnárske závody (neskôr Texicom). Ich produkty boli každodennou súčasťou našich domácností v priebehu niekoľkých desiatok rokov. A koľkí z nás by aj dnes našli doma obliečky či zástery práve „od bavlnárov", ktoré stále slúžia svojmu účelu! Hoci fabrika známa od roku 1895 už pár rokov neexistuje, jej história je natoľko bohatá a skrytá nielen v archívoch, ale aj spomienkach ľudí, že sme sa rozhodli opäť oživiť jej príbeh a pospájať drobné fragmenty zašlých priemyselných čias mesta.

Radi by sme zhromaždili materiály, vypovedajúce o dobe, akejsi kolektívnej pamäti, ale aj o individuálnych osudoch pracovníkov a pracovníčok jedného z najznámejších bavlnárskych podnikov v Rakúsko-Uhorsku a neskôr aj Československu. Naším cieľom je vytvoriť výstavu a prípadne publikáciu viacgeneračných spomienok pamätníkov či ich potomkov, ktorí by boli ochotní sa o ne s nami podeliť.

Preto by sme radi poprosili všetkých, ktorí by mohli prispieť k zberu materiálu budúcej výstavy s pracovným názvom „Bavlnáre 2.0“ a nájdu v rodinných archívoch staré fotografie či korešpondenciu, kde je fabrika vyobrazená, alebo len poznajú zaujímavý príbeh viažúci sa k Bavlnárskym závodom v ktorejkoľvek fáze ich existencie, aby sa nám ozvali mailom na info@kniznicark.skVšetky fotografie a iné papierové materiály budú oskenované a originály vrátime majiteľom. Nielen fotografie, aj príhody a spomienky nám spísané môžete doručiť elektronicky (možno neskôr i osobne), potešíme sa všetkým formám aj formátom. Ak nechcete, aby bolo na výstave uvedené vaše meno, môžete zostať v anonymite.

Autorka nápadu je spisovateľka Alena Sabuchová, ktorá by spolu s Mestskou knižnicou Ružomberok rada zmapovala a zaznamenala genézu „slávy priemyselného mestečka“ očami tých, ktorí boli jeho súčasťou, skôr než celkom upadne do zabudnutia.

Budeme vám veľmi vďační za pomoc aj zdieľanie!

Vaša knižnica

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:00 - 17:00
Free WiFi