info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO-PIA 08:00-17:00

KAPITÁN PADÁK

KRISTÍNA BALUCHOVÁ (1983) - narodila sa v Kežmarku, po vyštudovaní osemročného gymnázia nastúpila na Filozofickú fakultu UCM v Trnave, kde v roku 2008 promovala v odbore psychológia. Počas štúdia na vysokej škole pracovala päť rokov ako letuška. Od roku 2011 pôsobí v neziskovom sektore, je zakladateľkou občianskeho združenia P(L)UTO, ktoré sa zameriava na sociálnu inklúziu a podporu ľudí s hendikepom. V roku 2014 sa presťahovala do Spojených Arabských Emirátov. V súčasnosti žije v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje najmä svojej dcérke Vilme, písaniu, má rada hudbu, jogu (pôsobí ako inštruktorka) a lietanie (dedo, strýko aj manžel boli piloti). V jej tvorbe sa nachádzajú autobiografické prvky (analýza medziľudských vzťahov, kariéra letušky, láska k Tatrám). 

snmka.[3]

utorok 15. 10. 2019  
9.00 hod a 10.15 hod. 
odd. pre deti a mládež
 

Tvorba pre deti:   
Kamoši z vypáraného svetra (Plutošop, 2015) 
Kapitán Padák & Straty a nálezy (Plutošop, 2016) 
Kapitán Padák & Pašerácka spojka (Plutošop, 2017)
Kapitán Padák & Lietajúce auto (Plutošop, 2018)  

Tvorba pre dospelých:
Lietam v tom tiež (novela, Evita press, 2011) 
Let 365 (novela, PT Marenčin, 2013) 
Ako kaluže (zbierka intímnej lyriky, Limerick, 2014)  

Spoluautorkou knihy Kamoši z vypáraného svetra je arteterapeutka Broňa Plešková, ktorá uháčkovala 15 postavičiek zo zbytkovej priadze, tzv. zbytkáčikov, ich príbehy potom opísala básničkami Kristína. Básničky sú ilustrované obrazmi Ondreja Sovu, ktorý smetisko premenil na výstavisko. Po prečítaní knižky sa natíska otázka, prečo môžu zbytočne priskoro skončiť hračky, zvieratká, oblečenie, ako aj ľudia na okraji záujmu spoločnosti. Kúpou knihy boli podporené aktivity OZ P(L)UTO.

V edícii Kapitán Padák vyšli zatiaľ tri knihy Straty a nálezy, Pašerácka spojka, Lietajúce auto. Knihy sú určené pre deti a mládež, ale určite sa budú páčiť aj dospelým čitateľom. Ide o dobrodružné príbehy, v ktorých hlavným hrdinom je pilot s trochu smiešnym menom kapitán Daniel Padák, ktorý lieta na veľkom lietadle Boeing 737. Vďaka nemu sa čitatelia dostanú do rôznych kútov našej planéty a naučia sa veľa vecí o letectve, o tom, čo všetko je potrebné, aby mohlo lietadlo vzlietnuť, a tiež zaujímavosti zo zemepisu a pod.
V prvej časti, ktorá je o prekonávaní dátumovej hranice, je prílohou knihy malý slovník letectva a letecká abeceda. Druhý príbeh rozpletá záhadu transportu nelegálne pašovaného vzácneho vtáctva z arabského sveta do Európy, pričom tiež vyzdvihuje silu priateľstva a odvahu žiačky ZŠ Ivanky – neterky Kapitána Padáka, ktorá chce očistiť strýkovu povesť. V tretej knihe sa detskí čitatelia dozvedia o tom, že na Slovensku bolo vyrobené auto, ktoré vie skutočne vzlietnuť a o potrebe pomáhať v africkej Keni.  

Limitovaný počet účastníkov: cca 40 žiakov (2 triedy) na jednu prednášku
V rámci podujatia bude možné zakúpiť knihu Kapitán Padák & Lietajúce auto za zvýhodnenú cenu 5 €. 

Viac informácií o autorke na webových stránkach www.kristinabaluchova.sk, ozpluto.sk 

Textová verzia
Fond na podporu umenia

Mestská knižnica
Ružomberok


Podhora 33
034 01 Ružomberok

tel: +421 44 43 22 005
mobil: +421 917 714 060
info@kniznicark.sk


Partneri a Sponzori


A ďalší..

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies