Podujatie


Mačací hosť
Streda 15. 5. 2024     16:00

Kaviareň Zrnko dobrej kávy, Mariánska ul. 9, pod Farskými schodmi

Stretnutie knižného klubu v kaviarni Zrnko, pri dobrej káve a čítaní.

Dej knihy Takašiho Hiraideho Mačací hosť sa odohráva v Japonsku na konci 80. rokov a rozpráva navonok banálny, v podstate neepický príbeh manželov – tridsiatnikov, korektorky a editora, ktorým do života vojde tajuplná mačka. Stal sa bestsellerom a je preložený do viacerých jazykov. Román je vhľadom do mysle človeka, ktorý nám podáva citlivú správu o dôležitom období svojho života; o vzácnej mačacej bytosti, ktorá zmenila život jemu, jeho žene, a ak chceme, môže ho v istom zmysle zmeniť aj vám :). Minimálne v tom, že nám ukazuje, ako sa pristaviť, rozhliadnuť, pozorovať, prijať a nechať ísť. Je o japonskej filozofii "mono no aware" (uvedomovanie si smútku a krásy vecí) a "wabi-sabi" (prijatie pominuteľnosti a nedokonalosti). Ale predovšetkým je pôvabným príbehom o neokázalej, zastretej láske.
Kvalite knihy pomohol i skvelý preklad do slovenčiny od poetky a prekladateľky Evy Luky.

Moderuje a číta: Terézia Vorčáková  
Hudobný hosť: Nicole Kuráňová

 

O autoroch:

Takaši Hiraide - japonský básnik, spisovateľ a literárny kritik. Pôsobí ako profesor poetiky a vedy o umení  na Tama Art University v Tokiu. Publikoval knihy poézie, esejí, teoretické práce o poetike a bejzbale (napríklad Poetika bejzbalu). Je autorom biografie významného japonského básnika z obdobia Meidži Iraka Seihaka, cestopisu Berlínske chvíle, v ktorých ide po stopách Franza Kafku, Paula Celana a Waltera Benjamina, a iných významných diel, za ktoré získal viaceré literárne ocenenia. V roku 1982 vydal výnimočnú zbierku básní v próze Bojujúcej duši orecha. Román Mačací hosť pochádza z roku 2001.

Eva Luka - študovala tlmočníctvo-prekladateľstvo anglický/ japonský jazyk. Píše, prekladá, kreslí, maľuje a učí japončinu. Jej prvá zbierka poézie, Divosestra  získala literárne ceny Rubato, Prémia Ivana Krasku, Cenu za najlepší debut Literárnej Revue a Cenu Maše Haľamovej. Jej druhá zbierka, Diabloň vyšla v roku 2005 a tretia, Havranjel v r. 2011. Vydala fantastický román pre deti s vlastnými ilustráciami Pani Kurčaťová  za ktorý získala Cenu Bibiany a slovenskej sekcie IBBY za najlepšiu knihu leta 2018, a zbierku poézie Jazver, za ktorú získala slovenskú národnú cenu za poéziu Zlatá vlna. V roku 2021 vydala knihu básní pre deti Jemňacinky/ Brutálničky s vlastnými ilustráciami. Najnovšou je jej zbierka poézie Nekromantik. Lukine básne sú preložené do mnohých cudzích jazykov.

Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle a sociálnej sieti. Účasťou na podujatí súhlasíte s ich zverejnením. Budeme s nimi nakladať v zmysle pravidiel GDPR podľa nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679  a zákona č. 18/2018 Z.z.  

Rezervácie

Streda 15. máj 2024, 16:00

Prihlasovanie na túto udalosť je ukončené.