PO-PIA 08:00-17:00

Cena Ivana Kraska udelená Ružomberčanke

V utorok 13. 6. 2017 sa v Zichyho paláci v Bratislave odovzdávali ocenenia Sekcie pre pôvodnú literatúru Literárneho fondu  za rok 2016. V rámci Ceny Ivana Kraska za debut v slovenskom jazyku za rok 2016 výsledky zhodnotil a cenu odovzdával predniesol predseda poroty Marián Hatala. Cenu Ivana Kraska za debut v slovenskom jazyku získala Ružomberčanka Alena Sabuchová za dielo Zadné izby (AMMA). Prémie v rámci Ceny Ivana Kraska získali Michal Baláž za básnickú zbierku Ø a Ivana Kladivíková Miháliková za básnickú zbierku Kovanie v krokoch, obe diela vyšli v Edícii mladých slovenských autorov časopisu Dotyky. Cena Ivana Kraska za debut v slovenskom jazyku sa udeľuje od roku 1958 mladým debutantom do 35 rokov, cenu udeľuje výbor Sekcie pre pôvodnú literatúru na návrh poroty.

Diela za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu zhodnotila a laudáciá na autorov víťazných knižných diel predniesla predsedníčka poroty prof. Mária Bátorová. Hlavnú Cenu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2016 získal Anton Hykisch za román Verte cisárovi  (Spolok slovenských spisovateľov). Prémie v rámci Ceny LF za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu získali: za oblasť poézie Ján Tazberík za básnickú zbierku Svetlo a iné stroje (Spolok slovenských spisovateľov), v kategórii próza Veronika Viola Stern Fischerová a Homolová Tóthová za dielo Mengeleho dievča (Ikar), v kategórii dráma Stanislav Štepka za dielo To nemá chybu (RND), v kategórii literatúra pre deti a mládež Viera Švenková za dielo Anička má prázdniny (Spolok slovenských spisovateľov), v kategórii literatúra faktu Ivan Mrva za dielo Slovenské dejiny pre každého (Perfekt), v kategórii literárna veda Ján Zambor za dielo Vzlyky nahej duše: Ivan Krasko v interpretáciách (LIC) a v kategórii esejistika Dalimír Hajko za dielo Antické provokácie (Spolok slovenských spisovateľov).

Na podujatí odovzdali aj dve Ceny LF Imre Madácha za pôvodné diela v maďarskom jazyku a za preklad zo slovenčiny do maďarčiny, hlavnú Cenu za pôvodné dielo získal Árpád Tőzsérza za knihu Imágók – Imága (Kalligram), ako aj dve Ceny LF Ivana Franka za pôvodné dielo v ukrajinskom jazyku a za preklad zo slovenčiny do ukrajinčiny, z ktorých získal hlavnú Cenu za pôvodné dielo Július Paňko za knihu Karbykamjanistoho polia – Zárezy kamenistého poľa (SUSS) a Cenu za preklad diela Jána Hrušovského Dve sestry – Dvi sestry (LIRA) Ivan Jackanin.

Srdečne blahoželáme!

Viac o knihe Zadné izby nájdete na

Textová verzia

Aké knihy obľubujete?

náučné 18%
Spolu hlasovalo 7151 ľudí.

Najbližšie podujatia

Mestská knižnica